JógaKlikk -  Online jógaórák

Yin jóga

A Yin jóga egy viszonylag újkeletű jógastílus,viszont ősi alapokra épül, amely szokatlan módon Kínából származik, a taoizmushoz kapcsolódik. Az 1980-as évek óta  népszerűvé vált Észak-Amerikában és Európában is. Eredetileg nem önálló jógastílusnak szánták, jóval inkább a meglévő stílusok és mozgásformák kiegészítéseként. Gyökerei a harcművészet elemeit és a hatha jóga ászanáit tartalmazzák.

A Yin jóga gyakorlatokat, ászanákat általában hosszan, akár 3-5-7 percig is kitartjuk, törekedve a minél statikusabb testhelyzetre. Emiatt szokták nevezni ezt a stílust passzív jógának is, ami tökéletes kiegészítője lehet az aktívabb stílusoknak. Alapvetően hideg izületekkel, bemelegítés nélkül végezzük a gyakorlást.

A Yin jóga egyensúlyba hoz, ha túl sok az életedben a yang (férfi) energia. Elcsendesít, megtanít befelé figyelni, kiegyensúlyozza az energiáidat, összekapcsol a középpontoddal, szervi tünetek, betegségek gyógyító eszköze lehet.

Mi az a Yin jóga?

A Yin jógát ritkábban Yin flow jógának vagy Yin Yang jógának is szokták becézni. Tipikus passzív jóga stílus amely kiegészítője lehet az aktív, dinamikus, (yang típusú jógának).

Az elnevezés a kínai yin-jang (kétpólusú szemléletből) ered. A yin, a női minőséget, a passzívat, a táplálót, befogadót, hűsítőt, stabilat, lefelé áramlót, földelődő minőséget foglalja magába, míg a jang a férfi minőség, az aktivitás, a melegítő hatás, emelkedés, felfelé szállás, cselekvés, valami felé törekvés fogalmaihoz kapcsolható.

Ily módon meg tudunk különböztetni az ősi kínai filozófia alapján yang típusú es yin típusú jógát is.

Honnan származik?

A Nyugat-Európa szerte, és Amerikában hódító yin jóga eredetét a kínai taoista szerzetesek körében találjuk meg, hiszen ők gyakoroltak egyfajta energetikai alkímiát, amelyben bizonyos testpózokat tartottak ki hosszabban, meghatározott sorrendben.

Az 1970-es években hozta el ezeket a gyakorlatokat Paulie Zink az USA-ba, aki kínai harcművészeteken keresztül közelített ezekhez a hajlékonyságot fejlesztő gyakorlatokhoz. Az utóbbi években tanítványa Paul Grilley, és felesége Suzey fejlesztette tovább a pózokat, finomítva a harcművészeti megközelítésen, és Sarah Powers a buddhista nyomvonalon keresztül segíti a yin yoga elterjedését.

Milyen hatásai vannak a Yin jógának?

A yin jóga gyakorlásnál a testben futó meridián pályákra jótékony hatással vagyunk és nem az izmokkal dolgozunk, hanem a kötőszövetekre hatunk. Bemelegítés nélkül, hideg izületekkel hosszan tartunk ki bizonyos testhelyzeteket, ászanákat, nagyjából 3-5-7 percig maradunk egy-egy pózban, látszólag statikusan. Ám a látszat ellenére nagyon is sok minden történik ebben a mozdulatlanságban: a gravitációt és a test súlyát segítségül hívva, miközben teljesen beleengedjük magunkat, a mély kötőszövetekben található úgynevezett meridiánok (energia csatornák) - melyek a szerveink működését befolyásolják – erős nyomást kapnak.

Mikor kijövünk a pózból, hirtelenjében a nyomás alól felszabadul az áramlás a meridiánokban. Minden meridiánhoz yin pózok kapcsolhatók, és ha ezeket tudatosan gyakoroljuk, akkor megtapasztalhatjuk gyógyító, kiegyenlítő, energiafeltöltő hatásukat, akár egy akupunktúrás kezelését.

A yin jóga az érzelmeinkre, a mentális egészségünkre is jótékonyan hat, tisztít és lecsendesít. További el nem hanyagolható hatása, hogy az ízületeket, szalagokat, porcokat és csontokat táplálja, megakadályozza az ízületek kiszáradását, ami a korral jár, így fiatalon tart minket.

Videóválogatásunk ingyenes és előfizetéses videókat tartalmaz, ingyenesen megtekinthető előzetessel. Ha az összes Yin jóga videóra kíváncsi vagy » Tekintsd meg ajánlatunkat!